Rękawowa resekcja żołądka (sleeve) w Turcji | Clinic Antalya
Od przeprowadzenia pierwszej laparoskopowej resekcji żołądka w 1999 roku, stała się ona powszechnie stosowanym zabiegiem w chirurgii bariatrycznej, będąc nie tylko najczęściej wykonywaną, ale również najskuteczniejszą operacją w leczeniu otyłości na całym świecie. Rękawowa resekcja żołądka jest szczególnie polecana osobom borykającym się z otyłością, które nie odniosły sukcesu próbując schudnąć poprzez stosowanie diet i aktywności fizycznej.
Przebieg operacji
Przed operacją przeprowadzane są w szpitalu razem z polskim koordynatorem szczegółowe badania lekarskie i konsultacje kwalifikujące do zabiegu. Operacja może zostać przeprowadzona po uzyskaniu zgody wszystkich lekarzy specjalistów.
- Rodzaj znieczulenia: ogólne
- Pobyt w szpitalu: 2- 3 dni
- Czas trwania: 40- 50 minut
Procedura rękawowej resekcji żołądka jest przeprowadzana laparoskopowo w znieczuleniu ogólnym. To tzw. operacja minimalnie inwazyjna, gdzie dokonuje się niewielkich nacięć w ścianie jamy brzusznej, przez które wprowadza się trokary (rurki). W trakcie tego zabiegu, w zależności od rozmiaru żołądka, usuwane jest od 60 do 90% jego objętości, cięcie wykonuje się wzdłuż zewnętrznej krzywizny. Wykorzystuje się zszywacze mechaniczne, zwane staplerami, które automatycznie łączą ze sobą przecięte ściany żołądka. W wyniku tej procedury nowy kształt żołądka przypomina rękaw, co skutkuje potoczną nazwą tego rodzaju operacji - sleeve (ang. "rękaw").
Wraz z usunięciem części żołądka eliminowana jest większość komórek produkcji greliny, hormonu odpowiedzialnego za uczucie głodu. Grelinę można określić niejako stymulatorem głodu, gdyż po jej uwalnianiu wysyłane są sygnały do mózgu, informujące o potrzebie spożycia pokarmu. U wielu pacjentów z otyłością poziomy wydzielania greliny ulegają zaburzeniom, co skutkuje zwiększoną chęcią jedzenia. Po operacji rękawowej resekcji żołądka, który pozostaje o objętości około 150 ml, pacjenci przyjmują mniejsze porcje pokarmu. To umożliwia szybsze odczuwanie sytości, co znacznie ułatwia przestrzeganie zaleceń dietetycznych.
Po operacji, pacjent rozpoczyna mobilizację i ćwiczenia oddechowe 5-6 godzin po zabiegu. Pierwsze żywienie, w postaci diety płynnej, inicjuje się już w pierwszym dniu po operacji. Wypis ze szpitala następuje zazwyczaj po 2-3 dniach, a powrót do aktywności zawodowej może nastąpić po około tygodniu od wypisu, z wyjątkiem prac wymagających intensywnej aktywności fizycznej.
Laparoskopowa resekcja żołądka (LSG) skutkuje znaczną utratą wagi. W ciągu pierwszego roku po operacji spodziewana jest utrata około 50-90% zbędnej wagi. Utrata masy ciała jest spowodowana zarówno zmniejszoną objętością, perystaltyką i receptywnym rozluźnieniem żołądka jak i spadkiem poziomu greliny w osoczu, co skutkuje zmniejszeniem apetytu.
Efekty rękawowej resekcji żołądka
Redukcja masy ciała. Zmniejszenie objętości żołądka przyczynia się do ograniczenia ilości przyjmowanego pożywienia, co skutkuje efektywną redukcją masy ciała. Dodatkowo, operacja przyspiesza proces opróżniania żołądka i jelit.
Mniejszy apetyt. Zredukowane wydzielanie hormonu głodu (greliny) prowadzi do zmniejszenia odczuwanego apetytu, wspomagając proces utraty wagi.
Poprawa lub regres chorób współistniejących z otyłością. Redukcja tkanki tłuszczowej przyczynia się do poprawy lub całkowitego ustąpienia chorób związanych z otyłością, takich jak cukrzyca, nadciśnienie, bezdech senny, stłuszczenie wątroby, choroby stawów i kości, a także obniżenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów.
Utrata masy ciała po operacji rękawowej resekcji żołądka
- 15-20% nadwagi w ciągu 1 miesiąca
- 30-40% nadwagi w ciągu 3 miesięcy
- 50-60% nadwagi w ciągu 6 miesięcy
- 60-100% nadwagi pod koniec 1. roku
Jeśli pacjent będzie przestrzegał zasad zdrowego odżywiania i ureguluje swój styl życia przy jednoczesnym wdrożeniu aktywności fizycznej szanse na sukces są wysokie i efekty operacji są długofalowe.
Czy operacja sleeve jest bezpieczna?
Rękawowa resekcja żołądka jest najczęściej przeprowadzanym zabiegiem chirurgii bariatrycznej w Europie i na świecie. Odsetek powikłań jest stosunkowo niski.
Warunki sukcesu leczenia operacyjnego
Zastosowanie narzędzi chirurgicznych najwyższej jakości
W naszej klinice stosujemy zszywacze mechaniczne tzw. staplery chirurgiczne najwyższej jakości-Tri-Staple Technology ™, za pomocą których potrójnym ściegiem zespalane są ze sobą przecięte ściany żołądka.
Doświadczony zespół chirurgiczny
Nasz zespół chirurgiczny wyróżnia się niespełna 20- letnim doświadczeniem w przeprowadzaniu operacji bariatrycznych. Doktor Namık Yılmaz jest cenionym i lubianym chirurgiem- wieloletnim członkiem Międzynarodowej Federacji Chirurgii Otyłości i Zaburzeń Metabolicznych (IFSO- International Federation for the Surgery of Obesity and Metabolic Disorders) a także wielu innych zrzeszeń chirurgów bariatrycznych w kraju i na świecie.
Współpraca i zaangażowanie pacjenta
Pacjent powinien przestrzegać przedoperacyjnych zaleceń (rezygnacja z używek, wdrożenie niskokalorycznej diety redukcyjnej) oraz pooperacyjnych wytycznych odnośnie nawyków żywieniowych (zdrowa, zbilansowana dieta, rezygnacja z tzw. śmieciowego jedzenia, regularność i sposób spożywania posiłków tzw. mindful eating) i stylu życia (aktywność fizyczna, dbanie o kondycję psychiczną i fizyczną). Chirurgiczne leczenie otyłości nie stanowi łatwego rozwiązania dla osób niezadowolonych ze swojego wyglądu, ale jest medycznie uzasadnionym podejściem do leczenia choroby jaką jest otyłość. Zaangażowanie pacjenta odgrywa kluczową rolę w procesie terapeutycznym, wspierając skuteczność i trwałość rezultatów po operacji. To wspólne wysiłki chirurga i zaangażowanego pacjenta, obejmujące zdrowe nawyki żywieniowe i aktywność fizyczną, przyczyniają się do osiągnięcia długoterminowego sukcesu.
Możliwe powikłania
Wyniki najnowszych badań i analiz klinicznych wykazały, że współczynnik powikłań pooperacyjnych chirurgicznego leczenia otyłości jest niski. Ryzyko zgonu w przypadku tego rodzaju operacji wynosi około 0,03%. Odsetek ten jest niższy niż w przypadku innych rutynowych operacji, takich jak usunięcie woreczka żółciowego czy wymiana stawu biodrowego.
Nieszczelność lub przeciek z linii zszycia- aby zmniejszyć ten odsetek (1%) niezbędne są elementy wspomniane powyżej- narzędzia chirurgiczne wysokiej jakości, doświadczony zespół chirurgiczny oraz współpraca ze strony pacjenta. Ryzyko wystapienia przecieku jest najwyższe w pierwszych 48 godzinach po operacji- w przypadku jego wystąpienia możliwa jest przeprowadzenie operacji kontrolnej.
Zwężenie w żołądku- to powikłanie leczone jest endoskopowo lub możliwa jest operacja kontrolna.
Krwawienie z operowanego miejsca- stan jest dokładnie oceniany i kontrolowany podczas operacji. Rzadko konieczna jest ponowna operacja.
Zakrzepy i zatory krwi, głównie żylne.
Refluks kwasu żołądkowego- w niektórych przypadkach może być wskazane przyjmowanie leków przeciwrefluksowych.
Kto może zostać zakwalifikowany do operacji rękawowej resekcji żołądka?
Do zabiegu może być zakwalifikowany pacjent w przedziale wiekowym od 18 do 65 lat, u którego wskaźnik masy ciała (BMI) wynosi 35 kg/m2 lub więcej, który nie posiada przeciwwskazań zdrowotnych do wykonania tego rodzaju procedury.
Szczegółowy wywiad medyczny jest przeprowadzany przed ostateczną decyzją o kwalifikacji do zabiegu.
Zastanawiam się nad zabiegiem- od czego zacząć?
W pierwszej kolejności zapraszamy do wypełnienia formularza zgłoszeniowego lub kontaktu telefonicznego z naszymi konsultantami. Po wstępnej kwalifikacji do zabiegu zapraszamy na bezpłatną przedoperacyjną wideokonsultację chirurgiczną z doktorem Namıkiem Yılmazem w celu omówienia szczegółów zabiegu.
Czy można powrócić do “starej wagi” po operacji bariatrycznej?
Jeśli operacja jest przeprowadzona prawidłowo, a pacjent zastosuje się do zaleceń żywieniowych, utrzymanie prawidłowej wagi powinno być długofalowe. Jeśli jednak zalecenia prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej nie są przestrzegane, istnieje prawdopodobieństwo ponownego przybrania na wadze (jednak rzadko kiedy pacjent wraca do swojej wyjściowej wagi).
Kiedy można zajść w ciążę po operacji bariatrycznej?
Pacjentki mogą planować ciążę rok po operacji bariatrycznej. Wiele badań wskazuje na to, że zabieg pozwala zmniejszyć ryzyko powikłań, które występują u ciężarnych z nadmierną masą ciała.
Czy po operacji bariatrycznej mogę jeść wszystkie rodzaje pokarmów?
Dieta, w zależności od fazy pooperacyjnej powinna mieć odpowiednią konsystencję, a ponieważ operacyjne leczenie otyłości zwiększa ryzyko niedoborów pokarmowych, musi być ona urozmaicona i właściwie zbilansowana. Zaleca się unikanie żywności o niskiej jakości i wysokiej kaloryczności, a jednocześnie łączenie zdrowego odżywiania z ogólnymi zasadami zdrowego stylu życia. Dietetyczka bariatryczna Clinic Antalya jest ekspertką w dziedzinie doradztwa pooperacyjnego. Po wypisie ze szpitala odbywa się pooperacyjna konsultacja żywieniowa w naszej klinice. Nasi pacjenci otrzymują szczegółowe zalecenia dietetyczne i jadłospisy zbilansowanej diety w języku polskim oraz dedykowane pacjentom bariatrycznym odżywki proteinowe i suplementy witaminowe na kolejne miesiące po operacji. Wsparcie witaminowe zalecane jest przez co najmniej rok po operacji bariatrycznej. W pierwszym roku po zabiegu zalecamy wykonywanie regularnych badań krwi (miesiąc/ po każdych trzech miesiącach, a po pierwszym roku od zabiegu rokrocznie) celem wykluczenia potencjalnych niedoborów składników odżywczych, witamin i minerałów lub zaburzeń funkcji narządów wewnętrznych. Wyniki badań pacjentów naszej kliniki są analizowane bez dodatkowych opłat przez naszego lekarza- doktora Namıka Yılmaza w ramach opieki pooperacyjnej.
Jak długo powinno się przyjmować suplementy witaminowe po operacji bariatrycznej?
Zaleca się stosowanie suplementacji witaminowej przez co najmniej rok po operacji bariatrycznej. W pierwszym roku po zabiegu sugerujemy regularne wykonywanie badań krwi (miesiąc/po każdych trzech miesiącach), a po pierwszym roku rokrocznie. Ma to na celu wykrycie ewentualnych niedoborów składników odżywczych, witamin, minerałów lub zaburzeń funkcji narządów wewnętrznych. Wyniki badań pacjentów naszej kliniki są analizowane bez dodatkowych opłat przez naszego lekarza- doktora Namıka Yılmaza w ramach opieki pooperacyjnej.