Gastric Bypass (Ominięcie żołądkowe)
Operacja gastric bypass jest obecnie najlepiej poznanym dotychczas zabiegiem bariatrycznym, który, dzięki swojej efektywności wykonywany jest w niezmienionej formie od kilkudziesięciu lat. Bypass żołądka to metoda chirurgicznego leczenia otyłości, ograniczająca wchłanianie pokarmów poprzez skrócenie drogi, jaką pokarm przechodzi przez organizm. Efektem tego zabiegu jest zmniejszona objętość żołądka i skrócenie czasu trawienia. Niebagatelne znaczenie dla pacjenta ma również nowa aktywność hormonalna przewodu pokarmowego, będąca skutkiem wprowadzonych zmian anatomicznych. Jest to istotne ze względu na terapeutyczny wpływ bypassu na cukrzycę typu 2.
Przebieg operacji
Przed operacją przeprowadzane są w szpitalu razem z polskim koordynatorem szczegółowe badania lekarskie i konsultacje kwalifikujące do zabiegu. Operacja może zostać przeprowadzona po uzyskaniu zgody wszystkich lekarzy specjalistów.
- Rodzaj znieczulenia: ogólne
- Pobyt w szpitalu: 3- 4 dni
- Czas trwania: 50- 100 minut
Zabieg bypassu żołądkowego wykonywany jest metodą laparoskopową w znieczuleniu ogólnym. Jest to tzw. operacja minimalnie inwazyjna (technika dziurki od klucza). Metoda ta polega na wykonaniu niewielkich otworów w ścianie jamy brzusznej, przez które wprowadza się trokary (rurki). Po wprowadzeniu przez tokary specjalistycznych narzędzi chirurgicznych tzw. endostaplerów chirurg wyodrębnia z żołądka mały zbiornik (tzw. pouch) w górnej części żołądka. Następnie łączy się go z przeciętym jelitem, skracając aktywnie trawiącą i wchłaniającą długość jelita. Ten zabieg ogranicza ilość spożywanego pokarmu, który trafia bezpośrednio do jelita cienkiego, skracając istotnie czas wchłaniania i trawienia. Pomimo wyłączenia części żołądka, nadal produkowane są soki trawienne, wspierając efektywność układu pokarmowego.
5- 6 godzin po operacji pacjent zostaje mobilizowany i rozpoczyna ćwiczenia oddechowe. Żywienie rozpoczyna się w pierwszym dniu po operacji (dieta płynna). Powrót do aktywności zawodowej po około tygodniu od wypisu ze szpitala (z wyjątkiem ciężkiej pracy fizycznej).
Efekty operacji bypassu żołądkowego
Redukcja masy ciała. Proces rozpoczyna się już pierwszego dnia po operacji i trwa nawet 12 miesiące. Średnio pacjenci tracą od 50-90% całkowitej masy ciała.
Terapeutyczny wpływ bypassu na cukrzycę typu 2. Ze względu na swój wpływ na aktywność hormonalną przewodu pokarmowego oraz uwrażliwienie tkanek na insulinę, operacja bypassu żołądka jest polecana szczególnie pacjentom chorującym na cukrzycę typu 2. Wielu z nich po operacji bypassu żołądka zostało skutecznie wyleczonych z tego najgroźniejszego z następstw otyłości.
Regres lub znaczna poprawa refluksu żołądkowo-przełykowego i zgagi. W przypadku przepukliny przełyku operacja naprawcza jest zwykle wykonywana razem z operacją bypassu żołądka, co pozwala wyleczyć pacjenta z dwóch chorób- refluksu żołądkowo-przełykowego i otyłości.
Jeśli pacjent będzie przestrzegał zasad zdrowego odżywiania i ureguluje swój styl życia przy jednoczesnym wdrożeniu aktywności fizycznej szanse na sukces są wysokie i efekty operacji będą długofalowe.
Czy operacja gastric bypass jest bezpieczna?
Gastric bypass jest najlepiej poznanym dotychczas zabiegiem bariatrycznym, który dzięki swojej efektywności wykonywany jest w niezmienionej formie od kilkudziesięciu lat. Odsetek powikłań jest stosunkowo niski.
Warunki sukcesu leczenia operacyjnego
Zastosowanie narzędzi chirurgicznych najwyższej jakości
W naszej klinice stosujemy zszywacze mechaniczne tzw. staplery chirurgiczne najwyższej jakości-Tri-Staple Technology ™, za pomocą których potrójnym ściegiem zespalane są ze sobą przecięte ściany żołądka.
Doświadczony zespół chirurgiczny
Nasz zespół chirurgiczny wyróżnia się kilkunastoletnim doświadczeniem w przeprowadzaniu operacji bariatrycznych. Doktor Namık Yılmaz jest cenionym i lubianym chirurgiem- wieloletnim członkiem Międzynarodowej Federacji Chirurgii Otyłości i Zaburzeń Metabolicznych (IFSO- International Federation for the Surgery of Obesity and Metabolic Disorders) a także wielu innych zrzeszeń chirurgów bariatrycznych w kraju i na świecie.
Współpraca i zaangażowanie pacjenta
Pacjent powinien przestrzegać przedoperacyjnych zaleceń (rezygnacja z używek, wdrożenie niskokalorycznej diety redukcyjnej) oraz pooperacyjnych wytycznych odnośnie nawyków żywieniowych (zdrowa, zbilansowana dieta, rezygnacja z tzw. śmieciowego jedzenia, regularność i sposób spożywania posiłków tzw. mindful eating) i stylu życia (aktywność fizyczna, dbanie o kondycję psychiczną i fizyczną). Chirurgiczne leczenie otyłości nie stanowi łatwego rozwiązania dla osób niezadowolonych ze swojego wyglądu, ale jest medycznie uzasadnionym podejściem do leczenia choroby jaką jest otyłość. Zaangażowanie pacjenta odgrywa kluczową rolę w procesie terapeutycznym, wspierając skuteczność i trwałość rezultatów po operacji. To wspólne wysiłki chirurga i zaangażowanego pacjenta, obejmujące zdrowe nawyki żywieniowe i aktywność fizyczną, przyczyniają się do osiągnięcia długoterminowego sukcesu.
Możliwe powikłania
Wyniki najnowszych badań i analiz klinicznych wykazały, że współczynnik powikłań pooperacyjnych chirurgicznego leczenia otyłości jest niski. Ryzyko zgonu w przypadku tego rodzaju operacji wynosi około 0,03%. Odsetek ten jest niższy niż w przypadku innych rutynowych operacji, takich jak usunięcie woreczka żółciowego czy wymiana stawu biodrowego.
Zwiększone ryzyko wystąpienia niedobów witamin niż po zabiegu rękawowej resekcji żołądka
Zbliżone ryzyko powikłań chirurgicznych jak po zabiegu rękawowej resekcji żołądka
Zwiększone ryzyko zaburzeń trawiennych po spożywaniu alkoholu
Biegunka, odwodnienie, zaparcia, niedrożność jelit lub przeciek, dumping syndrom
Kto może zostać zakwalifikowany do operacji bypassu żołądkowego?
Do zabiegu mogą być zakwalifikowani pacjenci w przedziale wiekowym od 18 do 65 lat, u których wskaźnik masy ciała (BMI) wynosi 35 kg/m2 lub więcej, którzy nie posiadają innych chorób współistniejących.
Pacjenci w wieku 18-65 lat z BMI 30 i wyższym, u których zdiagnozowano inne choroby współistniejące takie jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie, bezdech senny lub inne.
Szczegółowy wywiad medyczny jest przeprowadzany przed ostateczną decyzją o kwalifikacji do zabiegu.
Zastanawiam się nad zabiegiem- od czego zacząć?
W pierwszej kolejności zapraszamy do wypełnienia formularza zgłoszeniowego lub kontaktu telefonicznego z naszymi konsultantami. Po wstępnej kwalifikacji do zabiegu zapraszamy na bezpłatną przedoperacyjną wideokonsultację chirurgiczną z doktorem Namıkiem Yılmazem w celu omówienia szczegółów zabiegu.
Jak należy się odżywiać po operacji bypassu żołądkowego?
Dieta, w zależności od fazy pooperacyjnej powinna mieć odpowiednią konsystencję, a ponieważ operacyjne leczenie otyłości zwiększa ryzyko niedoborów pokarmowych, musi być ona urozmaicona i właściwie zbilansowana. Dietetyczka bariatryczna Clinic Antalya jest ekspertką w dziedzinie doradztwa pooperacyjnego. Po wypisie ze szpitala odbywa się pooperacyjna konsultacja żywieniowa w naszej klinice. Nasi pacjenci otrzymują szczegółowe zalecenia dietetyczne i jadłospisy zbilansowanej diety w języku polskim oraz dedykowane pacjentom bariatrycznym odżywki proteinowe i suplementy witaminowe na kolejne miesiące po operacji. Wsparcie witaminowe zalecane jest przez co najmniej rok po operacji bariatrycznej. W pierwszym roku po zabiegu zalecamy wykonywanie regularnych badań krwi (miesiąc/ po każdych trzech miesiącach, a po pierwszym roku od zabiegu rokrocznie) celem wykluczenia potencjalnych niedoborów składników odżywczych, witamin i minerałów lub zaburzeń funkcji narządów wewnętrznych. Wyniki badań pacjentów naszej kliniki są analizowane bez dodatkowych opłat przez naszego lekarza- doktora Namıka Yılmaza w ramach opieki pooperacyjnej.